Kulturní a historické památky

Trosky- Hrad leží v katastru obce Troskovice v okrese Semily, přibližně mezi Turnovem a Jičínem v Libereckém kraji. Zřícenina je přístupná bez průvodce a patří dnes k nejnavštěvovanějším hradům v České republice. Zřícenina hradu Trosky patří neodmyslitelně k malebné scenérii Českého ráje a je tudíž považována za symbol této chráněné krajinné oblasti. Osobitý vzhled a punc jedinečnosti dodávají zřícenině dva vyvřelé čedičové sopouchy s věžemi zvané Baba a Panna spolu se skalnatým sedlem mezi nimi. Trosky se staly v 19. století vděčnou inspirací pro řadu zejména básníků a malířů. Trosky založil Čeněk z Vartenberka v letech 1370 – 1390. Patří k nejmladším hradům v Českém ráji. Na téměř vodorovné linii hřebene je postaven palác s nádvořím. Na skalních čedičových sloupcích se pak tyčí dvě věže – přisedlejší a zavalitější šestiboká Baba na rozsedlém útvaru západního sloupce (relativní výška 47 m) a štíhlá a pravidelná Panna na vyšším východním sloupci (relativní výška 57 m). Baba je narozdíl od druhé věžě Panny přístupná.  

                                            

Zámek Sychrov- Rozlehlý zámek známý svým romanticky pohádkovým vzhledem patří k nejvýznamnějším ukázkám novogotiky v ČR. Svou architektonickou malebností, nádhernými a honosnými interiéry i rozlehlým anglickým parkem se právem řadí mezi elitu našich zámků. Bývalá rezidence původem francouzského rodu Rohanů se nachází ve stejnojmenné obci, mezi městy Libercem a Turnovem v Libereckém kraji, a uchovává největší sbírku francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Areál celoročně přístupného zámku je využíván k pořádání konferencí, svateb a mnoha kulturních akcí. Návštěvníky lákají také noční prohlídky, výstavy, koncerty a mnoho dalších kulturních akcí (vánoční trhy, skotské hry aj.) pořádaných v zámeckém areálu. Na místě dnešního zámku stávala v 15. století pozdně gotická tvrz, kterou nahradil během 16. století panský kamenný dům pánů z Kyjova. Rezidence je dvoupatrová budova na obdélníkovém půdorysu se dvěma křídly vybíhajícími do stran. Průčelí zámku má kamenný portál a po obou jeho stranách se tyčí věže. Z rozlehlého čestného dvora vstupují návštěvníci průjezdem do parku.

                  

Hrad Bezděz- Královský hrad Bezděz je nejen jedním z nejvýznamnějších gotických hradů v Česku, ale patří i mezi naše nejzajímavější a nejoblíbenější středověké památky. Nachází se v okrese Česká Lípa, nad obcí Bezděz, nedaleko Máchova jezera a města Doksy v Libereckém kraji. Hrad Bezděz je nejlépe dochovaným hradem Přemysla Otakara II. Hrad je postaven na vrchu Velký Bezděz (604 m n. m.) a se sousední vyvýšeninou Malý Bezděz (577 m n. m.) vytváří charakteristickou dominantu kraje. Magická a romantická silueta Bezdězu učarovala v minulosti celé hromady umělců; z nich bezesporu nejproslulejší osobností a dílem spjatými s krajem kolem hradu je Karel Hynek Mácha a jeho dílo Máj. Hrad zabírá téměř celý Velký Bezděz – první brána se nachází na samém úpatí vyvýšeniny. U třetí brány stojí Čertova věž, chránící přístup k Bezdězu. Vlastní hrad je vybudován na nejvyšším místě vrchu. Bezděz má dvě nádvoří, mezi nimiž stojí vysoká hradní věž. 

                         

Rozhledna Tanvaldský Špičák- Rozhledna Tanvaldský Špičák se nachází na stejnojmenném vrchu. Byla postavena v roce 1909  a o rok později k ní byla přistavěna turistická chata s restaurací. Dnešní podoby dosáhl objekt v roce 1930. V roce 2009 oslavila rozhledna svých sto let, na jejíž výročí byla připravená zvláštní turistická známka. Vyhlídková věž se tyčí do výšky osmnácti metrů a vyhlídková plošina je umístěna ve čtrnácti metrech. Abyste se dočkali panoramatického výhledu, musíte zdolat 69 schodů. Jako odměna Vás pak čeká nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Ještědský hřebe a města rozprostírající se v údolí. Na vrchol Špičáku se dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovou. Tanvaldský Špičák je jedním z největších středisek zimních sportů v Jizerských horách.

               

Vlastivědné muzeum a galerie- Vlastivědné muzeum a galerie se nachází v České Lípě na náměstí Osvobození. Nabízí svým návštěvníkům zajímavé stálé expozice. Muzeum se věnuje rozsáhlým historickým a přírodovědným expozicím. Nachází se v prostorách bývalého augustiniánského kláštera. Galerie v jídelně je otevřená od roku 2002 jako součást historického areálu a pravidelně návštěvníkům představuje známé i neznámé tváře českých a zahraničních výtvarných umělců. Součástí muzea se stala i unikátní klášterní zahrada, která byla na počátku ve stylu francouzské renesance. V zahradě se můžete kochat krásnými květinami, okrasnými keři či bylinnou zahrádkou. Ze stálých expozic vám vlastivědné muzeum nabízí přírodu Českoliposka, která zobrazuje geologickou minulost této oblasti. Dále vám budou přiblíženy dějiny Českolipska a zvířata celého světa. Svůj význam mají také expozice: geologie a mineralogie, kovářství a svět hmyzu. Pod Vlastivědné muzeum v České Lípě patří památník Karla Hynka Máchy v Doksech a Vísecká rychta v Kravařích.

           

Hrad a zámek Frýdlant- zprvu hrad Ronovců a Bibrštejnů, v 17. století rezidence slavného Albrechta z Valdštejna a posléze honosný zámek Clam-Gallasů, patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším památkovým celkům v ČR. Areál představuje ojedinělé spojení dvou hodnotných architektonických útvarů – středověkého hradu a renesančního zámku - v harmonický celek. Hrad, pro turisty otevřený již r. 1801, se tímto stal vůbec první zpřístupněnou památkou ve střední Evropě. Frýdlantský historický klenot trůní nad stejnojmenným městem v Libereckém kraji a prezentuje se bohatě zdobenými interiéry s rozsáhlými, mimořádně hodnotnými sbírkami. Během prohlídky celého objektu návštěvníci zhlédnou více než padesát přístupných interiérů, vyznačujících se vysokou uměleckou hodnotou. Svou krásou okouzlí např. Modrý salón s pozoruhodnou valenou klenbou nebo nejstarší hradní muzeum zaměřené na třicetiletou válku a osobnost Albrechta z Valdštejna.