CHKO a NP

NP: Krkonošský národní park- Krkonošský národní park se nalézá v severovýchodní části Čech při hranici s Polskem. Leží z větší části na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou, tedy podle nového územně-správního členění na území dvou krajů – Hradeckého a Libereckého. Území o rozloze 547,87 km². Pohoří se rozprostírá v rozmezí 400 až 1602 m n. m. Krkonošský národní park byl vyhlášen v roce 1963 a znovu přehlášen v r. 1991. Zahrnuje nejvyšší pohoří České republiky s dominantou Sněžky (1602 m n. m.). Předmětem ochrany jsou horské lesy, květnaté louky, lidová architektura a krkonošská tundra.

CHKO: CHKO Kokořínsko- Chráněná krajinná oblast zaujímá rozlohu cca 410 km². Patří k nejkrásnějším oblastem celých Čech. Krajina má kaňovitý charakter, v severní části přechází v pahorkatinu, jsou pro ni typické pískovcové skály, z nichž mnohé vytvářejí rozličné tvary - skalní převisy, drobné jeskyně, výklenky a římsy. Polomené hory podobně jako České středohoří vznikly koncem třetihor, kdy došlo k rozlomení reliéfu a proniknutí čedičového a znělcového magmatu k zemskému povrchu. V září 2014 byla CHKO rozšířena o svoji druhou, nenavazující část o rozloze 136 km² jménem Máchův kraj. Nejvyšším bodem je Hora Vlhošť.

CHKO Lužické hory- Chráněná krajinná oblast Lužické hory byla vyhlášena v roce 1976. Nyní je na rozloze 267 km², určená k ochraně rozmanité krajiny pískovcových skalních měst a znělcových, trachytových a čedičových kuželů. Tyto význačné geomorfologické útvary jsou doprovázeny zbytky přirozených lesních porostů (buk, jedle, javor, jilm a doubrava), vlhkými horskými a podhorskými loukami s výskytem vzácných druhů rostlin a potoků.

CHKO České Středohoří- Chráněná krajinná oblast České středohoří se rozkládá mezi Louny a Českou Lípou. Je součástí podkrušnohorské subprovincie. Rozloha je 1063,17 km² což jí řadí co do velikosti na druhé místo v Česku. Přirozeně ji dělí řeka Labe. CHKO byla založena v roce 1976. Správa CHKO České středohoří sídlí v Litoměřicích. Mezi hlavní body, které vedly k vyhlášení CHKO patří středoevropská jedinečnost krajinného reliéfu mladotřetihorního vulkanického pohoří, pestrost geologické stavby, druhové bohatství rostlinstva a odpovídající oživení krajiny charakteristickou faunou. Genové lesní základny v CHKO jsou zaměřeny především na buk, avšak je tu dále udržován genetický materiál jilmu, javoru, lípy a jeřábu.

CHKO Jizerské hory- Chráněná krajinná oblast Jizerské hory byla vyhlášena v r. 1967 na území okresů Liberec, Jablonec nad Nisou a Semily. Rozkládá se na větší části plochy Jizerských hor a na východě přímo sousedí s Krkonošským NP. Rozkládá se v nadmořské výšce 320–1124 m. Tato CHKO je jednou z nejstarších v českých zemích. Sídlo její správy je v Liberci. Její rozloha je 368 km2. Oblast byla zřízena k ochraně dochovaných přírodních prvků, převážně vázaných na les (lesy tvoří bezmála 75% z celkové rozlohy), dále pak k ochraně vzhledu krajiny s jejími typickými znaky včetně místní zástavby lidového rázu.

CHKO Český ráj- Chráněná krajinná oblast Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Vyhlášena byla roku 1955 a v roce 2002 došlo vládním nařízením k jejímu rozšíření o oblast Maloskalska a Prachovských skal. Zaujímá území o rozloze cca 181,5 km². Při 50letém výročí byl Českému ráji přidělen status Geopark UNESCO. CHKO se rozkládá na území tři krajů a čtyř okresů - Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Středočeský kraj. Správa CHKO Český ráj sídlí v Turnově. Hlavním motivem pro vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Český ráj se stala mimořádná členitost zemského povrchu s charakteristickými pískovcovými skalními městy a krajinnými dominantami, jako je Kozákov, Trosky, Mužský, Vyskeř a další.